Голема слабост на принцезата и биле лебот и пудинг од путер, но таа била многу дисциплинирана и ретко им подлегнувала на искушенијата.

Омилената принцеза Дајана секогаш изгледала фантастично, но зад долгите нозе и згодното тело главни виновици биле вежбањето, упорноста и откажувањата. Дарен Мегрејди, кој 11 години и бил главниот готвач на принцезата за британските медиуми откри што јадела Лејди Ди и како ја одржувала нејзината витка линија.

„Таа обожаваше полнети пиперки, но таква храна консумираше само кога ќе и дојдеа гости. На пример, кога и беше на гости Клинт Иствуд и бараше печено јагнешко. Инаку таа во главно јадеше варен компир со пиперки и пилешко“, откри готвачот на кралското семејство.

Иако била строга кон себе, преубавата Дајана дозволуваше на нејзините деца, принцовите Вилијам и Хари да уживаат во храната. „Децата обожаваат пита од Шепард и десерт од банани. Можеби се од кралско потекло, но секако дека сакаат да јадат како и сите други деца“, додаде Дарен. Така малите принцови јаделе и пица, стапчиња од моцарела и од риба, впрочем како и сите останати деца.