Гитарата со која американскиот музичар Боб Дилан ги отсвири најзначајните концерти во 70-те години на минатиот век, е продадена за неверојатни 396.000 долари, соопшти аукциската куќа „Херитеџ” од Далас.

bobdilan


Дилан, со својата акустична гитара од 1963 година свиреше и на концертот на Џорџ Харисон во Њујорк, во 1971, кој се одржа за помош на Бангладеш, а беше во рамки на турнејата „Rolling Thunder Revue”.


Гитарата ја продаде Лери Крег, кој соработуваше со Дилан и беше задолжен за неговите гитари. Оригиналната потврда за купопродажбата на гитарата покажува дека Крег претходно ја откупил од Дилан, заедно со една друга гитара од 1977 година, за само 500 долари.

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?