ban2

Младиот компјутерски гениј Марко Чаласан деновиве го положи последниот испит и стана најмладиот систем-инженер на „Мајкрософт".

Оваа вест беше објавена во словенечките и црногорските медиуми, но и во престижниот електронски медиум „Си-Ен-И-Ти" (CNET) каде оваа информација беше пласирана како вест на денот. Тие го нарекуваат Марко новиот Бил Гејтс, а Матеј Потокар, главниот менаџер на „Мајкрософт" во Словенија за Марко изјави дека е чудо од дете.

Марко, малиот компјутерски гениј, порачува - помогнете им и на другите деца >>

Инаку, Марко дневно работи по 4 часа на компјутер, но некогаш знае да „заглави“ и да работи и повеќе од 10 часа. Никогаш не игра видеоигри, а на своите врсници им порачува дека е подобро да се играат надвор со своите врсници отколку да играат компјутерски игри.

 

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?