Која е вашата идеална тежина?

Пред да почнете со одредена диета и да влезете во филмот „губење килограми“ треба да си го поставите прашањето – колку килограми треба да имам?

Што ако вие веќе имате соодветна тежина, а вашиот проблем не е во килограмите, туку во нивниот распоредот, како и во составот на тие килограми.

Но, да почнеме по ред...

На бројките не треба слепо да им веруваме 

Сите одвреме-навреме ќе застанеме на вага и кон бројката која што ќе ја видиме се ондесуваме како од неа да ни зависи животот. Таа за некои е преголема, додека за некои пак премала. НО, таа всушност не кажува ништо за нашиот изглед и дали сме здрави или имаме вишок на килограми!

BMI не е  репер!

Како прво, вашите килограми се збир на масното и мускулното ткиво. Некој може да има преголем број на килограми, а тие килограми всушност да се мускули кои се потешки од салото. Затоа старата мерка за идеална телесна маса „body mass index“ (BMI) всушност не е добра мерка за совршена тежина.

Не е само диетата важна, туку и вежбањето

ОД друга страна пак, бројката од вагата не кажува ништо за нашиот изглед. Кој е нашиот облик на телото? Како се распоредени нашите килограми? Сите сакаме да имаме тесни колкови, мал заник, а големи гради (ова е за девојките, додека за претставниците на посилниот пол, горе-доле, се се сведува на рамен стомак) Но, повеќето од нас не се градени на тој начин.

Па така, доколку имате широки колкови и немате премногу масно ткиво, тогаш диета нема да ви помогне за да скокнете во тесни фармерки. Истото се однесува и за задникот, - некои жени едноставно имаат поголем задник од останатите и тука диетите не помагаат. Но затоа помага нешто друго, а тоа е вежбањето! Со комбинации на тегови и вежби вие можете некои делови да ги преобликувате – да го поправите обликот на задникот, да направете рамен стомак, да го преобликувате вашето торзо.

Прво информирајте се, а потоа започнете со планот за слабеење

Затоа ве советуваме пред да се осудите на грицкање краставици и моркови, проверете каде се наоѓаат вашите килограми и од што се составени. Со гладување можете да ослабете само во оние делови кои и онака ви се слаби, телесната маса ќе падне на сметка на мускулната маса, но доколку покрај корекција на исхраната започнете и со вежбање, само тогаш вие ќе можете да го поправите вашиот целосен изглед, и вагата повеќе нема да има толку голема улога во вашите животи.

извор: http://dijetezamrsavljenje.info



РЕСТОРАНИ

Каде и што да јадете?
Највкусните јадења...
Оди во Шопинг »



ХОТЕЛИ

Хотели во Македонија
Рубрика за туризам...
Т. Агенции »



МОДЕРНА

Ахх.. модерни времиња
Рубрика за мода...
Трендови »



ШОПИНГ

Шопинг манија
Рубрика за шопинг ...
Попусти »



КУЛТУРАТОР

Party People
Секс, гламур и (не) култура ...
Настани »





Топ модели
Најдобрите модели од Македонија и светот...
Пријави се »


MAGAZINE

Разгледај го »


КЛУБ

Рекламирај се
Ако сакате вашиот бизнис да биде дел од Штипка, контактирајте не:
++ 389 71 318 485
Прати E-маил »



maskara

fustan-kako-sozdaden-za-ovaa-devojka

Смарагдно зелениот фустан е како создаден за оваа девојка


16 Октомври 2014, 10.16
 RED CARPET 
Венеса Хaџенс ги сака женствените креации кои ја ставаат во преден план нејзината витка линија. Погледнете како беше облечена бившата „teen“ ѕвезда на забавата „Gorgeous Green Gala 2014“. Таа носеше прубав фустан во смарагдно зелена боја која дефинитивно и стои одлично.  Таа фустанот го носеше...
Прочитај повеќе »
omlet-vo-novo-ruvo

Супер вечера за која ви требаат само 20 минути- класичен омлет, но во ново руво!


29 Септември 2014, 11.07
 Рецепти 
Брзата, еднставна и здрава вечера е сон на секоја домаќинка, а овој омлет е вистински решение за сите жени кои сакаат да го почестат семејството и пријателтите, а да не потрошат многу време во кујната. Потребни ви се само основните состојки кои веројатно веќе ги имате во кујната, а вечерата ќе биде...
Прочитај повеќе »
garcinia cambogia tamarind fruit carb intercept mercado livre nutrigold garcinia cambogia south africa forma 2 phaseolus vulgaris fat binder vs fat blocker dosage of garcinia cambogia white kidney bean vitamin shoppe white kidney beans baby food white bean extract australia good sources of complex carbohydrates what is black bean extract garcinia cambogia tamarind fruit nutrigold garcinia cambogia dosage garcinia cambogia is not working where to buy garcinia cambogia in uae white kidney table white beans and rice how to make black kidney beans where to buy phase 2 white kidney bean extract garcinia cambogia by pure health do canned kidney beans have gluten garcinia hca premium with colon cleanse total kidney beans breakfast recipe how much weight loss garcinia cambogia garcinia extract diet fat blocker boots large white beans spain do black beans cause kidney stones how to cook kidney beans quickly white bean extract and pregnancy carb fat blockers weight loss unroasted coffee beans weight loss are beans bad for weight loss what does garcinia cambogia fruit taste like c3g black bean extract is green beans good for weight loss xl s medical carb blocker cena where to buy garcinia cambogia walmart carb intercept cvs lose weight with refried beans eating green coffee beans to lose weight average weekly weight loss with garcinia cambogia where can i purchase garcinia cambogia fruit where to buy original garcinia cambogia extract canned kidney beans salad what is garcinia cambogia in kannada white kidney beans baby food dr oz garcinia cambogia fda dark red kidney beans how to cook white kidney bean extract carb intercept black and white damask locker wallpaper potassium in canned kidney beans carb blocker pills uk known side effects of garcinia cambogia are white kidney beans gluten free now phase 2 carb blocker reviews where can i buy the garcinia cambogia extract slim 700 carb and sugar blocker white kidney bean extract and pregnant does white bean extract really work garcinia wow diet can eating rice and beans help you lose weight garcinia cambogia 1 weight loss tip kidney beans for kidney stones white kidney beans vegetarian recipes carb blocker mayo clinic buy garcinia cambogia toronto what is garcinia cambogia extract hca can you reheat canned kidney beans garcinia cambogia extract pure at gnc how many carbs does carb intercept block kidney beans and gout beans and legumes for weight loss fat binder vs fat blocker how to prepare black kidney beans