Темна елеганција – готика за оваа есен!

Кожа, тантела, бледа шминка, доминација на црната боја ...

Готиката ги инспирираше колекциите есен/ зима 2012/2013 на многу славни дизајнерски имиња е како Versace, Givenchy, Valentino, Alberta Ferretti ...Па, што да избереме од широката понуда и како да се вклопиме во готскиот тренд?

 Црно кожено здолниште 

Здолништата од црна кожа, како оние од колекциите на Valentino и Alberta Ferretti, се одличен избор за вклопување во готскиот тренд. Можат да бидат тесни или во А-линија, до колениците, или пак, долги ... одлично се комбинираат со различни материјали и бои, и дефинитивно ќе ви се исплати инвестицијата во вакво парче облека оваа есен.

 Струкирани палта 

Струкираните палта ќе и дадат форма и линија на вашата облека. За инспирација погледнете ја колекцијата на Givenchy RTW 2012, полна со палта во војнички стил и струкирани палта и јакни кои се вклопуваат во готскиот изглед, како и пелерините од колекцијата на Valentino RTW 2012.

 Тантела 

Црната тантела дефинитивно ќе внесе готика во вашата гардероба оваа есен. Тантелата е една од главните карактеристики на готскиот стил, па затоа побарајте кошула или блуза со делови или ракави од црна тантела. Доколку целата блуза е проѕирна обрнете внимание на изборот на долната облека.

 Украсени палта 

Украсените палта изгледаат прилично гламурозно и доколку сте љубител на ваков стил погледнете ги моделите на Versace и Valentino. Одличен избор за вечерни излегувања и посвечен изглед.

 Кожени чизми до колена 

Чизмите се прилично застапени во готскиот стил, и, секако, не можат да се избегнат во есен и зима. Изберете црни кожени чизми до колена кои ќе изгледаат одлично и со здолништа и со панталони. Колекцијата на Versace содржи чизми кои нема многу да ве стоплат, но ќе ви обезбедат неодолив стил.

За балансирање и освежување на црната боја во вашата гардероба, изберете облека во црвена, лилјакова и бела, кои ќе ги комбинирате со црното. Избирајте облека со линија што го следи телото за урамнотежување на богатите материјали или широките блузи и палта кои исто така се модерни оваа сезона.

 


РЕСТОРАНИ

Каде и што да јадете?
Највкусните јадења...
Оди во Шопинг »ХОТЕЛИ

Хотели во Македонија
Рубрика за туризам...
Т. Агенции »МОДЕРНА

Ахх.. модерни времиња
Рубрика за мода...
Трендови »ШОПИНГ

Шопинг манија
Рубрика за шопинг ...
Попусти »КУЛТУРАТОР

Party People
Секс, гламур и (не) култура ...
Настани »

Топ модели
Најдобрите модели од Македонија и светот...
Пријави се »


MAGAZINE

Разгледај го »


КЛУБ

Рекламирај се
Ако сакате вашиот бизнис да биде дел од Штипка, контактирајте не:
++ 389 71 318 485
Прати E-маил »maskara

red-is-my-colour

Есенскиот маникир на нашата модна блогерка Александра Везилка: Red is my colour!


20 Октомври 2014, 13.34
 Блогерија 
Октомври. Месец на новата сезона на Моден викенд Скопје. Месец на подигнување на свеста за борбата против рак на дојка... Октомври. Месец на новата сезона на Моден викенд Скопје. Месец на подигнување на свеста за борбата против рак на дојка. Месец на промени. Кога ги посетив моите пријателки...
Прочитај повеќе »
blogergata-eleonora

Прекрасниот стил на модната блогерка Елеонора Кариш


08 Октомври 2014, 15.28
 Блогерија 
Елеонора Кариш е блогерка која не само што изгледа прекрасно, туку има и истенчен вкус за мода така што секоја нејзина комбинација е полн погодок. Таа е позната блогерка од Италија, но повремено и дизајнерка на некое парче кое што потоа обожава да го носи и да се фотографира со него, а нејзиниот...
Прочитај повеќе »
jelena-rozga-kombinacii

Три преубави есенски комбионации со Јелена Розга


21 Август 2014, 11.07
 Блогерија 
Погледнете ги street-style комбинациите на познатата хрватска пејачка Јелена Розга со кои таа се фотографираше на улиците во Сплит. Фотографиите се направени ексклузивно за хрватскиот моден блог Street Style Seconds, а бидејќи Јелена е заштитно лице на италијанскиот бренд Liu Jo, таа покажа три...
Прочитај повеќе »
amal-alamudin-vs-kejt-midlton

Еве како Амал Аламудин ја стави Кејт Мидлтон во втор план


24 Октомври 2014, 08.34
 RED CARPET 
Убавата адвокатка Амал Аламудин преку ноќ стана едно од најпознатите имиња во светот кога се омажи за неден од најпосакуваните мажи во светот, Џорџ Клуни. Како што кажавме, таа по занимање е адвокатка и борец за човекови права, но, како што веќе забележаа медиумите и модните критичари, жената...
Прочитај повеќе »
omlet-vo-novo-ruvo

Супер вечера за која ви требаат само 20 минути- класичен омлет, но во ново руво!


29 Септември 2014, 11.07
 Рецепти 
Брзата, еднставна и здрава вечера е сон на секоја домаќинка, а овој омлет е вистински решение за сите жени кои сакаат да го почестат семејството и пријателтите, а да не потрошат многу време во кујната. Потребни ви се само основните состојки кои веројатно веќе ги имате во кујната, а вечерата ќе биде...
Прочитај повеќе »
pure white kidney bean pure white kidney beans live skinny garcinia cambogia free trial garcinia cambogia review chemist warehouse diet vites garcinia cambogia garcinia cambogia dr oz part 2 pure garcinia cambogia in cvs original garcinia cambogia is it safe pure garcinia cambogia health food store where can i find garcinia cambogia in stores garcinia cambogia natural supplements fat blocker nedir do garcinia cambogia chews work canned white beans garcinia cambogia jamieson white kidney beans gas phaseolus vulgaris leucoagglutinin white kidney bean nz light red kidney beans vs dark red kidney beans what stores sell black bean extract white kidney beans recipe indian plant derived phytoceramide capsules what is the length of a kidney bean where can i get white kidney bean extract pure garcinia cambogia cleanse reviews white kidney bean extract and diabetes white beans vs cannellini beans white kidney bean extract as carb blocker how many milligrams of garcinia cambogia for weight loss natural garcinia cambogia sold in stores kidney beans canned tomatoes do green coffee beans make you lose weight garcinia cambogia losing weight dr oz garcinia cambogia right for you all natural garcinia cambogia reviews do kidney beans have vitamin k carb blocker pills in malaysia when should you eat complex carbohydrates borlotti beans white beans health benefits side effects of white kidney bean extract garcinia cambogia weekly results how to soak dark red kidney beans pure garcinia cambogia miracle calories in 400g kidney beans does authentic garcinia cambogia really work reviews for garcinia cambogia 1234 where can i buy fresh garcinia cambogia white kidney bean extract benefits side effects garcinia cambogia real fruit carbohydrates in pinto beans white bean extract ottawa where to buy garcinia cambogia extract toronto kidney beans vitamin d kidney beans red beans and rice white beans recipe southern carbohydrates complex sources does green coffee beans help with weight loss recipe for large white lima beans dr oz garcinia cambogia right for you white bean extract webmd 3 in 1 carb blockers kidney bean extract for weight loss garcinia cambogia right ingredients green coffee bean extract svetol garcinia cambogia and green coffee bean diet plan where to buy white kidney bean extract powder quick complex carbohydrates carb blocker bodybuilding white kidney bean extract 5000mg what is the difference between white beans and pinto beans white kidney bean extract price garcinia cambogia hca 50 garcinia cambogia extract 50 hca fruit no results from garcinia cambogia where can i buy phyto ceramides pills body 18 fat blocker phaseolus vulgaris and diabetes hca garcinia cambogia dr oz where to buy natural garcinia cambogia buy garcinia cambogia toronto carb blockers work where can i buy garcinia cambogia in johannesburg review garcinia cambogia australia pure garcinia cambogia extract in stores are phytoceramides safe natural garcinia cambogia philippines garcinia cambogia for weight loss why did my pinto beans turn white hca max garcinia cambogia garcinia cambogia by dietworks review beans for weight loss recipe for large white lima beans pure garcinia cambogia extract chemist warehouse green coffee bean fat burn rice and beans diet weight loss advanced garcinia cambogia uk white beans health benefits usn fat blocker tablets garcinia cambogia for weight loss at walmart health benefits of small white beans garcinia cambogia supplement holland and barrett garcinia cambogia dosage for best results garcinia cambogia is it working white beans in smoothie white kidney bean plant where to buy garcinia cambogia extract in the philippines where can i buy slender pure garcinia cambogia and natural cleanse how many carbs does natrol carb intercept block pure white kidney bean extract garcinia cambogia formula gnc is there carbohydrates in beans can i eat canned kidney beans raw 5 specific plant sources of complex carbohydrates garcinia cambogia for weight loss at walmart where can i buy garcinia cambogia in usa recipe for large white lima beans white bean extract side effects 100 pure white kidney bean extract how much is garcinia cambogia formula natural garcinia cambogia work green coffee association contract pure garcinia cambogia and berry thin combo diet garcinia cambogia or green tea does garcinia cambogia stop your period advanced garcinia cambogia uk garcinia cambogia reviews from users carbohydrates in edamame beans garcinia burn pill carbohydrates in pinto beans green coffee bean extract and colon cleanse garcinia cambogia and super lean cleanse hca garcinia synergy is garcinia cambogia xt safe side effects of taking white kidney bean extract garcinia cambogia negative review green coffee cleanse side effects original garcinia cambogia scam does miracle phytoceramides work apple cider vinegar benefits for kidney stones kidney beans good for dogs pure garcinia cambogia vs mangosteen eat beans lose weight how much hydroxycitric acid should be in garcinia cambogia white kidney beans reviews health benefits of small white beans phaseolus vulgaris var. nana phaseolus vulgaris history does garcinia cambogia affect kidneys original garcinia cambogia order garcinia cambogia results after a week garcinia mangostana side effects black eyed beans weight loss what are the side effects of taking garcinia cambogia white kidney bean recipes indian green coffee maxx dried edamame beans garcinia cambogia drug interactions pure white kidney bean extract walgreens garcinia cambogia extract negative side effects green coffee bean diet pills side effects flageolet bean phase 2 carb blockers do they work the garcinia cambogia extract diet pure cambogia garcinia australia do carb blockers work bodybuilding green coffee bean extract and colon cleanse does garcinia rx work buy garcinia cambogia hca does garcinia cambogia weight loss work garcinia cambogia extract ingredients phytoceramides with lipowheat reviews natural garcinia cambogia philippines phaseolus vulgaris leucoagglutinin tracer carb blocker pills in malaysia leptin hca weight loss milk tea green coffee tone pills reviews on garcinia cambogia supreme garcinia cambogia weight loss combination garcinia cambogia weight loss benefits white bean diet pill miracle garcinia cambogia edmonton are beans high in carbohydrates benefits of coriander leaves for kidney white bean kidney extract pure health garcinia cambogia jadera carb blocker white kidney beans recipe 5 specific plant sources of complex carbohydrates can a kidney stone be white beans lose weight kidney bean shaped beads carb intercept 1 2 3 lean original garcinia cambogia and safer colon how to take ultimate garcinia cambogia advanced garcinia cambogia how to use betancourt essentials garcinia cambogia extract reviews where to buy garcinia cambogia formula nz where can i buy fresh garcinia cambogia carb blocker ultra vivid nutrition the natural hca in garcinia cambogia chili recipe black beans kidney beans corn white beans potassium white beans health benefits white beans zucchini whole body garcinia cambogia sold in canada how many carbohydrates in a tin of beans do i need to cook canned kidney beans garcinia cambogia doctor reviews white kidney bean extract safety where can i buy phytoceramides supplements vitamax garcinia cambogia free trial how do take garcinia cambogia side effects of taking white kidney bean extract average weekly weight loss with garcinia cambogia do kidney beans have vitamin k garcinia pills side effects green coffee 1000 does fat blocker work white kidney beans weight loss kidney beans 9 month old garcinia cambogia side dr oz fat blocker prescription drugs phaseolus vulgaris height natural garcinia cambogia dr oz advanced garcinia cambogia diet natrol carb intercept with phase 2 starch neutralizer reviews garcinia cambogia fruit picture pure garcinia cambogia plus hca max garcinia cambogia jw garcinia cambogiahca fat burner advanced garcinia cambogia in malaysia the real pure garcinia cambogia garcinia cambogia youtube review original garcinia cambogia extract reviews flageolet bean phase 2 carb blockers do they work best phytoceramide pills dark red kidney beans are pinto beans good for weight loss white kidney beans benefits where to buy phytoceramides plant derived garcinia hca side effects known side effects of garcinia cambogia green coffee beans for sale how to cook canned dark red kidney beans garcinia cambogia extract and natural colon cleanse triminex garcinia cambogia extract 60 hca white kidney bean extract benefits side effects green coffee and garcinia