FaceBook  Twitter  

Погледнете го новиот едиторијал на Ирина Тошева во која манекенките претставуваат разиграни шарени птици на скопските покриви.

Инспирацијата за колекцијата е жар-птицата која живее во светот на приказните од словенскиот фолклор што дизајнерката ги проучуваше како дел од нејзиниот креативен процес. Оваа волшебна птица што сјае и доаѓа од далечна земја е и благослов и носител на несреќа на оној кој ќе ја фати. Нејзината потрага е пресликана во новата колекција, а фото приказната ни покажува дека оваа птица живее и на нашите покриви. „Сите имаме по некоја „своја“ жар-птица. Од нас зависи дали ќе ја заробиме или пуштиме слободно да лета.“ – изјави Тошева.

Жар птиците во едиторијалот се моделите Ангелина Блажевска, Бојана Нушкова и Ивана Васовска. За фотографиите се погрижи фотографот Миладин Паповиќ, фризурите се на Дарко Петковски, графичкиот дизајн - Игор Делов, додека преубавата шминката инспирирана од различните видови птици е на познатиот шминкер Виктор Мирчевски. Тие се „слободни и одмараат од нивното бегство“. Со овие зборови креативниот тим го објасни својот продукт за време на нивната промоција во концепт продавницата Wonderlust.

Колекцијата е симболично составена од 10 женски изгледи кои претставуваат резиме на различни елементи од досегашните дизајни. 

Парчињата се изработени од 100% памук, памучно платно и кепер, а целосниот изглед на манекенките е заокружен со чорапи од La Dama и чевли од Chantel.

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Новиот хотел Вила Рагуза е лоциран во мирна и при­­јатна средина на само 1км од цен­та­рот на гра­дот. ...
Во строгиот центар на Битола, на Широк Сокак, недалеку од вообичаената градска врева... ...
Хотел-ресторанот Премиер e идеално место за тие што сакаат да се релаксираат и уживаат во чистиот воздух. ...
ТЦЦ ГРАНД ПЛАЗА се наога на само 3 км од центарот на Скопје е особено погоден за лица од сферата на бизнисот и спортот. ...
Милениум Палас е хотел со четири ѕвезди кој се наоѓа во југозападниот дел од Македонија, на брегот од Охридското Езеро. ...