FaceBook  Twitter  

Познатиот австралиски дизајнер со македонско потекло Тони Матичевски е прогласен за моден лауреат за 2016 година во Австралија.

Оваа награда се доделува на дизајнери кои постигнале значаен придонес за развој и промоција на австралиската модна индустрија, а оваа година наградата заслужено му пропадна на Матичевски. Неговите креации досега ги имаат носено најголемите ѕвезди (погледнете тука како Џиџи Хадид носи капут со неговиот потпис), а за една од неговите последни ревии (види тука) пишуваа сите позначајни медиуми во светот на модата.

Инаку, дизајнерот Тони Матичевски е роден во 1977 година во Мелбурн, Австралија, а неговите родители се од Македонија. Тој заврши на RMIT University, а по завршувањето на студиите победува на Fashion Group International Award што резултира со место и соработка со Дона Каран во Њујорк. Потоа тој работи во Париз две години за познатиот бренд Cerruti, а во 1998 година се вреќа во родниот Мелбурн каде го лансира својот бренд кој го носи неговото име. Во 2002 година  е прогалсен за најдобар нов дизајнер од L'Oréal Melbourne Fashion Festival и истата година учествува во Mercedes-Benz Australian Fashion Week. Еве дел од неговата последна колекција коja можe да се набави и онлајн од неговиот The Maticevski E-Boutique.

Премини на следната страна >>

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Хотелот располага со два ресторани, бесплатен интернет и рецепција која работи 24 часа. ...
Хотелот Бистра е сместен близу до Мавровското езеро и три жичари кои водат до прекрасните скијачки терени. ...
Новиот хотел Вила Рагуза е лоциран во мирна и при­­јатна средина на само 1км од цен­та­рот на гра­дот. ...
Уникатно опремениот ОК хотел е лоциран во мирен дел на градот, на 2.8 километри од центарот на Скопје. ...
Хотелот е лоциран во средината на рекреативниот центар Маврово, само неколку стотини метри од ски лифтовите и езерото. ...