Швајцарско-српскиот бренд Sister Code е основан во април 2012 година од страна на сестрите Бојана и Владана Вељковиќ.

Станува збор за мал и релативно нов бренд, но според сето она што го видовме досега, може со сигурност да се каже дека брендот чекори кон глобалната сцена.

Сестрите Вељковиќ (Sister Code) и Игор Јагиќ на втората вечер на овогодинешниот  Belgrade Alternative Fashion Event – BAFE (30.05.2014) ќе ја престават новата линија Still Same by Sisters & Brothers Code за есен /зима 2014/15.

Станува збор за ready-to-wear колекција која во исто време е и модерна линија на облека. Составена е од фустани, маици, блузи и здолништа, како и придружни модни додатоци од кожа (приврзоци за клучеви, футроли за Ајпад, чанти и т.н.). Главната инспирација за оваа колекција потекнува од Јужна Франција каде престојувале сестрите, односно од уличната мода во Mонако. „Користиме материјали кои се внимателно избрани, како свила, сатен, жерсе, тантела, ликра и памук, бидејќи квалитетот е нашиот врвен приоритет. Накитот е изработен од страна на Bling Thing Jewelry  во Цирих, додека обетките се на Нада Аксентијевиќ“, велат сестрите за колекцијата Still Same. Модниот бренд е насочен кон девојките и жените кои сакаат едноставност, со допир на гламур, кој овозможува секоја жена да се чувствува удобно додека ги носи креациите.

Brothers Code е линија под етикетата на брендот Sisters Code, која што ексклузивно за машките е креирана од страна на познатиот манекен Игор Јагиќ. Нивната соработка започна минатата година на BAFE 13. Колекцијата ќе се состои од кошули, маици и бермуди. Што се однесува до материјалите, доминираат памук и тексас, а моделите ќе будат во чекор со актуелните трендови.

Концептот е таков што сите креации се многу згодни за носење, некои за дневни варијанти, а и за во текот на ноќта, бидејќи сакаме да се базираме на уличниот („кежуал“) стил кој го преферираат мажите од сите возрасти.

Модната линија Still Same ќе биде пласирана вп Белград, Цирих и Минхен до крајот на 2014, а повеќе информации можете да видите на нивниот официјален сајт www.sisters-code.com.

Пишува: Амет

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?