FaceBook  Twitter  

Александра Митковска е родена 1984 година во Скопје. Живее и работи на релација Скопје-Белград-Милано.

LABEL OVERVIEW

За кариерата на моден дизајнер се одлучила многу рано, со завршување на средно уметничко училиште, отсек за текстил и облека.  Своето професионално усовршување го продолжува на факултетот за моден дизајн во Милано, „Fashion Institute Burgo“, а магистерски студии исто така завршува на миланскиот престижен факултет „Fashion Institute Marangoni“. Со свои мини колекции има учествувано на две групни ревии на „Модниот викенд“ во Милано. Нејзиното образование и пракса и овозможило да се сретне и работи со клучни луѓе во модната индустрија, и нејзините искуства и помагаат да го создаде својот сопствен моден бренд VIBRAZIONI во 2009 година. Таа смета дека преку нејзиниот моден дизајн може подобро да комуницира со светот бидејќи модата ја гледа како медиум преку кој може да ги изрази нејзините намери „да создава колекции кои се чисти и го будат духот и го раздвижуваат срцето“.   

Нејзините колекции можат да се најдат на следните продажни места: „Vibrazioni by Aleksandra Mitkovska“ и „Ludus Concept Store“ во Скопје, „Designers House“ во Белград и „Tochka Open Space“ во Софија.

Lookbook »

Latest Show »

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Хотелот Сити Палас е сместен на самото шеталиште покрај Охридското езеро, на само 300 метри од Стариот град. ...
Ресторанот Камин Чамо постои од 1989 година
Ресторанот е во склоп на хотелот Ми­ле­ни­ум Палас и е со капацитет од 160 лица и тераса со капацитет од 100 лица. ...
BEST WESTERN Hotel Bellevue е лоциран близу скопскиот аеродром, но не деалеку и од центарот на градот. ...
Во самото срце на Градскиот парк, среде богатото зеленило, се наоѓа реномираниот ресторан "Уранија". ...