Можеби не сте очекувале, но овие неколку работи значајно може да ви го намалат вашето либидо.

libido

Можеби не сте очекувале, но овие неколку работи значајно може да ви го намалат вашето либидо.

Непријатен мирис

Понекогаш сме привлечени од човек кој има неверојатни квалитети, одличен е во кревет, но мириса лошо или има лош здив. Ова не само што е во можност да го намали либидото, но и да нè откаже од понатамошни односи.

 

Ниска самодоверба

Некои луѓе толку си го мразат телото кога ќе се погледнат во огледало што престануваат да можат да се соблекуваат голи пред партнерот. И бидејќи сексот е не само физичко искуство, но и емотивно, потсвесно желбата за секс испарува.

libido

Кофеин

Чудно, но љубителите на кафето може да страдаат од ниско либидо токму заради омилениот црн пијалок. Тоа е така бидејќи кофеинот провоцира зголемена секреција на хормони на надбубрежните жлезди. Овие хормони го зголемуваат нивото на стрес во организмот, а оттаму сексуалната желба и репродуктивните функции се намалуваат. Сподели

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?