FaceBook  Twitter  

Не постојат родители, па и оние кои се најголеми противници на малите екрани, кои никако не дозволуваат нивните деца да гледаат цртани, особено кога сакаат да се одморат.

Прочитајте дали таквата одлука може да биде штетна.

Не постои едноставен одговор на постојаната дилема на младите родители – дали е ОК да му пуштам цртан филм додека одмарам? Веројатно е ОК, но само ако тоа не ви се случува пречесто! Технолошкиот развој е неминовност и нема да го спречиме ако постојано се нервираме поради тоа или ги сожалуваме нашите деца. И родителите и децата ќе бидат жртви на технологијата, но само ако тоа го дозволат самите. Децата е потребно да растат воспитувајќи ги како некои технолошки машини или програми работат, по кои закони и правила, а не само да знаат да ја притиснат иконката и да ја изберат онаа вистинската за нив. Децата треба да ги воспитуваме да бидат господари на техниката, а не нивна жртва. Они мораат да научат да „програмираат или ќе бидат програмирани“. Вие како родители пак, морате да го победите вашиот страв или не знаење како тоа да им го овозможите.

Премини на следната страна >>

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Хотел Тино е нов, модерен и атрактивен хотел лоциран на самиот кеј на Охридското езеро. ...
Се наоѓаме во резиденцијалниот дел на Скопје
Хотел-вила со три ѕвезди сместен во мирна и тивка околина, на само 5 минути пешачење од цен­тарот на градот. ...
Хотелот "КАМНИК" е лоциран на влезот од градот оддалечен само 10 минути возење до центарот на Скопје. ...
Хотелот располага со два ресторани, бесплатен интернет и рецепција која работи 24 часа. ...