FaceBook  Twitter  

Децата родени во текот на летните месеци при раѓање имаат поголема тежина, повисоки се и поздрави од бебињата родени во постудените месеци. За овие разлики заслужни се мајките, трудници, кои уживале на сонце.

Во истражувањата кои ги потврдуваат овие тврдења учествувале околу еден милион луѓе, а заклучокот го потпишале експерти од Универзитетот во Кембриџ.

„Месецот во кој сте зачнати најчесто е резултат на случајност. На времето на зачнување не влијае ниту социјалниот статус на родителите, ниту годините, здравјето или нивните генетски предиспозиции. Анализирање на месецот во кој сте родени, според тоа, е клучен избор за идентификување на влијанието на околината врз детето пред неговото раѓање“, изјави водечкиот истражувач, д-р Џон Пери.

Тимот експерти ги потврди наодите дека годишното време во кое сме родени влијае врз висината и тежината на новороденчето, но отишле и чекор понатаму. Ги споредиле тие податоците со почетокот на пубертетот, што е важен индикатор за тоа какво здравје ќе имааат децата како возрасни. „Во ова истражување, месецот на раѓање за прв пат е поврзан со пубертетот. Мило ми што можам да кажам дека помеѓу овие два фактори постои поврзаност“, додава докторот Пери кој го водеше истражувањето.

Премини на следната страна >>

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Хотелот “Континентал” е најголемиот хотел во Скопје, познат по своето долгогодишно искуство и традиција . ...
Најдобрата пица во Скопје уште од 1991 година.
Хотел Тино е нов, модерен и атрактивен хотел лоциран на самиот кеј на Охридското езеро. ...
Гостилница Лезет се наоѓа во центарот на Скопје.
Хотелот се наоѓа во Лагадин, на самиот брег на Охридското езеро во подножјето на планината Галичица. ...