Потребни состојки:

solenki1 cr

500г. брашно
1,5 дл. масло
1,5 дл. бело вино
1 прашок за пециво
50г. мак
50г. сусам
1 јајце
сол

dough

Подготовка:
Замесете тесто од брашното, маслото, виното и солта. Развлечете го на работната маса и премачкајте го со изматеното јајце. Наросете мак и притиснете го во тестото.

solenki1

Свртете го тестото од другата страна и повторно премачкајте го со изматеното јајце и наросете сусам кој исто така ќе го притиснете на тестото.
Потоа исечете го тестото на ленти и секоја лента свртете ја околу својата оска и наредете ги во тепсија. Печете 25 минути на 180 степени. Сервирајте со свеж зеленчук или некој пикантен сос.

 


Booking.com