Од само неколку обични намирници кои веројатно ги имате во фрижидер направете чалбур – стар егејски рецепт.

chalbur 1

Состојки за 2 лица:

2 јајца
неколку парчиња бело сирење
лук
магдонос
1 лажичка мелен црвен пипер
малку сол
црн бибер
по потреба масло

Подготовка:

Исцедете неколку парчиња бело сирење по желба и ставете да се вари во малку вода, па поклопете го тенџерето. Кога водата ќе стане како каша, тогаш додадете повторно малку вода и спуштете ги јајцата во водата. Додајте малку вегета и повторно поклопете.
Пред крајот додадете лук и магдонос. Пропржете на масло црвен пипер и прелијте преку јајцата и сирењето.
Добар апетит.

 


Booking.com