FaceBook  Twitter  

Овие мафини познатата филмска дива ги прави речиси секој ден за појадок!

Малку ленено семе и чија семки измешани со банана пире даваат вкус на магија. Пробајте па пишете ни дали ви се допаѓа.

2/3 шолји од растително масло, плус масло за подмачкување
1 2/3 шолји брашно
1 лажичка цимет
1 лажичка сода бикарбона
½ лажичка морска сол
4 лажички семе од лен
2 лажички семе од чија
2/3 шолји пире од свежи банани
½ шолја шеќер
½ кокосов шеќер
2 јајца

ПОДГОТОВKА:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во голема чинија измешајте брашно, цимет, сода бикарбона, сол. Потоа додадете ги семките. Во оваа смеса додадете и пире од банани, шеќер, масло и јајца. Измешајте. Потоа ставете во калапи за мафини и можете да ги посипете семето од чија. Печете околу 20 минути, а можете да видите со чепкалка дали мафините се готови.

Извор: Stvar ukusa

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Хотелот “Континентал” е најголемиот хотел во Скопје, познат по своето долгогодишно искуство и традиција . ...
Најдобар Spa Resort за регионот Балкан на World Spa & Wellness Awards 2014 во Лондон.
Хотел "Сити Парк", отворен во октомври 2010, е нов, модерен и луксузен хотел со 4 *. ...
Гостилница која со духот и мирисот на староградско-етно стилот ќе ве натера да се чуствувате како во раните 40 години. ...
Хотел Силекс се наоѓа на самиот брег на Охридското езеро во кругот на одмаралиштето Свети Стефан. ...