FaceBook  Twitter  

Овој зачин е неизоставен дел во мафините, питите, топлите чоколади и кремасти кафиња.

Зачинот од тикви или „pumpkin spice“ е посебно обележје на есента и зимата, а од неодамна стана популарен и во некои наши кафулиња. Можете да го ставите во се, а посебно одговара во кафе и топлите пијалаци. Но за да не барате низ продавниците или во бескрајното пространство на интернетот од каде да го купите, обидете се да го направете сами. Зачинот од тиква всушност е комбинација на веќе неколку познати зачини како цимет и каранфилче.

Еве што ви треба

4 лажички цимет во прав
2 лажички ѓумбир во прав
1 лажичка пимента во прав
1 лажичка мускатно оревче
1 лажичка каранфилче
1 лажичка какао

Измешајте ги сите состојки и чувајте ја добиената смеса во тегла. Ваквиот зачин можете да го направите и без какао, но тоа му дава посебна зимска, слатка арома. Кога ќе го направите, само додадете една лажичка или две (по ваша желба) во вашето кафе и уживајте.

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

ВЕРУВАЈТЕ вашите вкусови ќе бидат задоволени.
Хотелот "Радика" има најлуксузни и најпространи соби во Македонија ...
Лоциран покрај самото езеро, "ЧУН" е препознатлив по гостропримството и по интимната атмосфера, која навистина зближува. ...
Во непосредна близина на најатракивните градски знаменитости хотел ЕПИНАЛ е идеално лоциран во центарот на Битола. ...
Добрата храна и доброто вино, одат со Добро друштво, пријатен амбиент и "Лира". ...