Време е за зелено смути ...

Ако наутро брзате на работа, не сакате да готвите и чeсто го прескокнувате појадокот, овој здрав пијалак од краставица и авокадо е одличен избор за спречување на чувството на глад. И тоа не се се! Со него многу брзо ќе ја поправите вашата енергија, но и ќе го намалите внесувањето на калориите. Вакво смути слободно внесете го во вашето мени ако сакате да изгубите килограми, а во продолжение погледнете го рецептот како да го направите истото.

Состојки за две порции

½ краставица, ½ главица зелена салата, 1 авокадо, 250 мл вода

Подготовка

Измијте ја краставицата и салатата, а авокадото излупете го и отстранете ја коската. Сите состојки ставете ги заедно во блендер и миксајте повеќе од една минута на најсилното ниво додека не добиете глатка смеса.

По порција – 50 kcal

 


Booking.com