FaceBook  Twitter  

„Тири“ значи сирење и оттаму доаѓа и името на оваа позната грчка пита.

Грците сакаат сирење, особено фета, и често прават пити со повеќе врсти на сирење. Во овој рецепт се користат две врсти на сирење, а питата е толку вкусна, што за миг ќе ја снема од чинијата! Се прави многу брзо и лесно, а претставува вистинско уживање за целото семејство.

Состојки: 5 јајца, 2oo g брашно, 4oo g фета сирење, 200 g трапист, 1 чаша кисела павлака со 20% mm, 1oo ml масло, 1 прашок за пециво.

Подготовка:

Изматете ги јајцата во соодветен сад.

Додадете го фета сирењето издробено со вилушка, трапистот изрендан на крупно ренде, павлаката и маслото и се убаво измешајте со миксер. Измешајте ги брашното и прашокот за пециво па додадете ги во смесата со јајцата мешајќи со маталка. Сипете ја смесата во претходно подмачкана со масло тава бр. 30 и печете на 180C околу 45 минути.

Пријатен апетит!

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Хотелот “Континентал” е најголемиот хотел во Скопје, познат по своето долгогодишно искуство и традиција . ...
Хотелот "ОАЗА" е лоциран во самото градско подрачје на градот Штип. ...
Хотел Тино е нов, модерен и атрактивен хотел лоциран на самиот кеј на Охридското езеро. ...
Само 6 км од Маврово ски-центарот овој хотел е сместен во националниот парк, со поглед на Мавровско Езеро. ...
На влезот во Штип следете го знакот на ресторан "Мал Одмор",