FaceBook  Twitter  

Секој залак од ова меко и вкусно тесто ќе ви го врати сеќавањето на вашето детство.

Состојки:

400 г брашно, лажичка млеко во прав, 5 лажички масло – масло за пржење, лажичка сув квасец (7 г), 1-2 лажички шеќер, половина лажичка сол, 350 мл вода.

Во квасецот измешајте неколку лажички млака вода и додадете шеќер, пишува Stvarukusa.rs. Потоа, во една чинија измешајте брашно, млеко во прав и сол. Откако ќе го измешате соединете го, па во чинија со брашното ставете мешавина од квасец, додадете масло I вода и промешајте. По потреба додадете уште малку брашно или додадете вода. Замесите и поделете на 18 топки па ставете ги на површина посипана со брашно. Покријте и оставете ги да нараснат од 15 до 30 минути.

За тоа време загрејте тавче со пречник околу 24 сантиметри. Едната кугла од тестото размесете ја и ставете ја во жешката подмачкана тава. Печете додека на површината не се појават големи меурчиња, а потоа свртете ги лепињите и неколку минути печете ги и од другата страна. Лепињите израмнете ги со лопатка за време на печењето доколку имате потреба за тоа. Додека ги печете, веќе испечените лепињи чувајте ги на топло место, односно завиткајте ги во кујнска крпа.

Време на подготовка: 45 минути.

 

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Ресторанот е во склоп на хотелот Ми­ле­ни­ум Палас и е со капацитет од 160 лица и тераса со капацитет од 100 лица. ...
Хотелот "Сончева Порта" се наоѓа во непосредна близина на Охрид, на една висорамнина со 850м надморска височинa. ...
Ова е модерен, луксузен и удобен хотел, на само пет минути одење од центарот на Скопје. ...
Поминете дел од Вашето време во прекрасниот амбиент на ресторанот Дион, сместенпокрај кејот на реката Вардар. ...
Овде, во хотел Континентал ќе ви помогнеме да создадете свадбата на вашите соништа! ...