ban2

Бидејќи сум мајка на две немирни деца, од седум и една година, понекогаш се плашам дека од мојата куќа ќе направат хаос.

 baba

Бидејќи сум мајка на две немирни деца, од седум и една година, понекогаш се плашам дека од мојата куќа ќе направат хаос. Им се случува во својата невина игра случајно да ја скршат мојата омилена ламба или некоја друга штета. Во некои моменти се присетувам на лекциите кои ги научив од мојата мудра свекрва.

Мојата свекрва е мајка на шест деца и баба на тринаесет внуци. Таа е олицетворение на нежност, трпение и љубов. Еден Божиќ, како по обичај, сите деца и внуци се собрале во нејзината куќа. Месец дена пред тоа таа купила прекрасни теписи, после повеќе од 25 години. Била воодушевена од целосно различниот изглед на својата куќа. Мојот девер им раздели на децата подароци, односно им даде мед и децата биле воодушевени од тоа. Но, едно од децата случајно ја испушти теглата и таа се истури на новиот тепих, згазела на тоа место и направила дамки низ целата куќа.

Плачејќи, таа заминала кај нејзината баба велејќи ѝ:
„Бабо, истурив мед по целиот нов тепих“.
Бабата клекнала, нежно ги погледнала нејзините очи полни со солзи и ѝ рекла:
„Не грижи се душо, ќе ти купиме нов мед“.

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?