Еве што велат научниците за совршените пропорции

Научниците од Универзитетот во Тексас востановија како би требало да изгледа едно совршено женско тело. Според анализа на висината, тежината, должината на косата и обликот на лицето тие дошле до заклучокот дека совршени се оние жени кои имаат кое килце повеќе.

Научниците од студентите од двата пола барале да пополнат прашалник и да се изјаснат за идеалните пропорции на женското тело, но и да се обидат прецизно да ги нацртаат истите. Според она што го одговориле и нацртале совршена жена би требало да изгледа како што изгледа познатата британска старлета и манекенка Кели Брук, за која авторите на студијата кажаа дека е потполно природна и научно совршена. Таа е една од ретките познати жени која никогаш не направила пластична операција, туку е потполно природна.

Кели одамна важи за една од најубавите жени на светот, а сега доби и потврда за тоа и од научниците и од нивното истражување. Пропорциите на нејзиното тело се 86-61-86, што значи дека мерите кои важат за идеални (90-60-90) всушност и не се баш најидеални.

Па, дали ви се допаѓа телото на оваа девојка?

 

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?