FaceBook  Twitter  

 

Жените во индустријата, најверојатно, се малтретирани од страна соработниците, шефовите и клиентите и тоа на неделна основа ...

Девет од 10 жени во ресторантската индустрија доживуваат сексуална злоупотреба, а 50 проценти од тие жени го искусуваат тоа еднаш неделно, се вели во новиот извештај на Restaurant Opportunities Center United and Forward Together. Голем број на фактори се комбинираат што го прават работењето во ресторан непријателско место за жени (па дури и за мажи). Работничките кои земаат плата исклучиво во вид на бакшиши е двојно поверојатно дека ќе доживеат сексуална злоупотреба од оние кои работат за минимална плата, а газдите имаат тенденција да ги замолат да носат непристојна облека почесто. Две третини од жените (и половина од мажите) кои работат во ресторани се малтретирани од страна на сопственикот, менаџерот или супервизор. Осумдесет отсто од жените го доживуваат тоа од соработниците, а 90 отсто ги вознемирува однесувањето на гостите.

Повеќето жени-работнички беа загрижени дека ќе бидат отпуштени ако се обидат да пријават малтретирање. А работничките кои добиваат бакшиши беа загрижени дека ќе добијат помали бакшиши ако пријават несоодветно однесување од гостите.

Студијата сепак покажува начин да се промени менталитетот на индустријата за сите кои се вклучени, вклучувајќи и покачување на платата и олеснување на начинот на кој вработените може да пријават малтретирање и зголемување на свесноста за нивните права.

Што се однесува до нашата земја, ситуацијата е малку поразлична. Преставничките од понежниот пол најчесто работат само во некои попознати ресторани, додека во помалите ресторани и кафаните најчесто работат мажи. Но тоа не значи дека овие работнички кај нас поминуваат поубаво. Што мислите вие?

 

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Holiday Inn Skopje e хотел од висока категорија кој работи како дел од ланецот хотели Holiday Inn. ...
Храната ја приготвуваме пред Вашите очи додека Вие уживате во големиот избор на квалитетни домашни и странски вина . ...
Фрути ди Маре, не ви нуди само храна, туку и начин на живеење…
Ексклузивен ресторан и винотека, единствени по својот изглед и понуда. ...
Хотелот располага со два ресторани, бесплатен интернет и рецепција која работи 24 часа. ...