Добри Добрев оваа година ќе наполни 100 години и живее сам во селото Бајлово во Бугарија.

Доколку некогаш сте го посетиле главниот град на Бугарија можеби и сте го виделе овој стар човек како проси по улиците, но веројатно не сте знаеле дека тој ништо од парите што ќе ги собере не задржува за себе.

Тој секој ден поминува по 10 километри од неговото село до Софија, каде што проси на улиците по цел ден, облечен во облека која што тој самиот си ја прави.

Но, дедо Добри не живее од парите кои што ги добива од просење, туку од неговата пензија која што изнесува 90 евра. Сите пари што ги има заработено со просење, некаде околу 40.000 евра ги има донирано во домови за сирачиња и за реставрација на бугарските манастири.

Во народот е познат како Дедо Добри или Светецот од Бајлово.

извор: blic.rs

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?