Кога ќе се измешаат вкусовите на овошје и сладок крем, добивате совршенство во секој залак.

 1 ovoshje

Кога ќе се измешаат вкусовите на овошје и сладок крем, добивате совршенство во секој залак.

Потребни состојки:

- 300-400 грама брашно

- малку масло

- сол

- 200 милилитри млеко

- 1 јајце

- 1 коцка квасец

- Сладок крем по избор

- овошје по избор (киви, банани, мандарини...)

Начин на подготовка: 

Растворете го квасецот со малку млеко, додајте го јајцето, млекото, брашното и солта, па замесете меко тесто. Покријте го малку да нарасне, па развлечете го што потенко. Намачкајте го со малку масло и ставете го во сад каде што имате ставено харија за печење. Печете на 200 степени околу 10-15 минути. Печената кора намачкајте ја со кремот, па исечете го овошјето на кругови и наредете го врз неа. Уживајте!

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?