Промените на температурата оставаат трага и на здравјето, особено на личностите со послаб имунитет.

 supa

Промените на температурата оставаат трага и на здравјето, особено на личностите со послаб имунитет. За побрзо и на природен начин да го направите вашето тело отпорно на вируси и бактерии, ви прикажуваме рецепт за супа која е ваш пријател во борбата против зимските болести.

- 3 литри вода

- 2-3 парчиња лук

- 1-2 лажици ѓумбир

- 1 лажица црн бибер

- 2 моркови

- неколку листови целери

- 1 голема гранка рузмарин

- 1 лажица темјан

- 1 лажица жалфија

- сок од половина лимон

Начин на подготовка: 

Сите состојки (освен лимоновиот сок) ставете ги во голем сад со цврст капак. Дозволете да вари, па кога ќе зоврие намалете ја температурата и оставете полека да вари околу еден час. Процедете ја течноста во друго тенџере. Испасирајте го зеленчукот и веќе имате супа која е превенција од настинки, вируси и грип.

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?