Време е да испробате еден нов, необичен десерт.

 1 puding

Време е да испробате еден нов, необичен десерт.

Потребни состојки:

- 500 милилитри млеко

- 6 лажици шеќер во прав

- 3 жолчки

- 3 лажици густин

- малку сол

- 30 грама путер

- 1 лажичка течен екстракт од ванила

Начин на подготовка: 

Во еден сад ставете 450 милилитри млеко и 3 лажици шеќер и почекајте да зоврие, па тргнете го од оган. Преостанатиот шеќер во прав изматете го со жолчките, па потоа додајте го преостанатото млеко и густин. Добро измешајте и трудете се да не останат мали грутки. Ставете малку сол. Добиената мешавина додајте ја во загреаното млеко и варете на среден оган, непрекинато мешајќи додека пудингот не стане погуст. Додајте ванила и путер и добро промешајте. Додајте го пудингот во чаши за послужуување. Дополнително можете да го украсите со чоколадо или овошје по желба.

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?