Оваа непечена торта со банани и јагоди е вистинско освежување за летните денови коишто доаѓаат.

torta

Оваа непечена торта со банани и јагоди е вистинско освежување за летните денови коишто доаѓаат. Можете да јадете колку што сакате, без да се плашите дека ќе добиете некој килограм вишок.

Потребни состојки:

- 3 банани
- 2 шолји замрзнати јагоди
- 1-3 лажици кокосово масло

 

torta

За фил:

- 2 шолји индиски ореви
- 2 шолји урми
- 1 излупен портокал
- 2 лажички кокосово масло
- вода по потреба

Подготовка:

Ставете ги бананите во блендер, а потоа додајте ги јагодите и блендирајте. Ставете рамномерно во калапот за торта. Потоа во блендер мешајте ги сите состојки додека не стане густо, па по малку додавајте вода (доколку воопшто ви е потребно). Што помалку вода додавате, содржината ќе биде покремаста. Ставете го слојот одозгора во калапот и нанесете крем од индиски ореви по страните и на врвот. Украсете ја тортата, замрзнете ја и уживајте во овој леден десерт.

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?