FaceBook  Twitter  

Повеќето луѓе магданосот го доживуваат како намирница која служи за украс, но ова растение додава и силна доза на витамини и минерали во вашето смути.

Да, една шолја магданос содржи 22 калории, а два грама протеини и два грама влакна, богат е со калциум и железо, а ги содржи и витамините А, К и Ц, но и бројни микроелементи кои се важни за човечкиот организам. Она што е посебно интересно за магданосот е тоа што се користи за детоксикација и исфрлање на водата од телото, а за тоа се заслужни состојките суапиол, миристицин т.е. флавоноиди кои делуваат како антиоксиданси – се врзуваат за слободните радикали и на тој начин го кочат нивното штетно делување во организмот.

Жените кои имаат проблем со болна или нередовна менструација магданосот го користат бидејќи поттикнува крвавење, отстранување на вишок течности во организмот и спречување на предменструална надуеност. Но, во бременоста морате да го избегнувате бидејќи во големи количини делува како утеротоник кој ги притиска ѕидовите на матката.

Премини на следната страна >>

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Хотел Леонардо е модерен и комфорен хотел одалечен само 1 км од центарот на градот. ...
Сместен во пазувите на На­цио­нал­ни­от Парк Пелистер, хотелот Шум­ски Фенери, се наоѓа на 900м над­мор­ска височина. ...
Се наоѓаме во резиденцијалниот дел на Скопје
Единствен клуб ресторан во Скопје.
Хотелот Манастир е место каде што ќе најдете мир во кој се спојуваат телото и духот. ...