loading...

ergen

Бројот на обожавателките на турската серија „Вљубениот ерген“ станува се поголем и тоа само поради згодниот актер Бариш Ардуч кој во серијата го игра дизајнерот на обувки – Омер.

Read more...

gurisicn

Снежана Ѓуришиќ со децении е присутна на музичката сцена, но ретко се фотографира со своите деца Марко и Маја.

Read more...

kuma

Кумата на свадба се појави во многу краток фустан, a кога стана да игра на сите им го одзеде умот.

Read more...

dino

Популарниот босански пејач Дино Мерлин доживеал сообраќајна несреќа во Сараево, но за среќа поминал без повреди.

Read more...

karleusha

Српската пејачка Јелена Карлеуша е на турнеја во Америка. На своите настапи таа умее да направи вистинско шоу за публиката.

Read more...

trampmerkel

Традиционалниот фермански карневал Розенмонтаг повторно се истакна со карактеристичните потсмевање и сатира на речиси сите значајни настани од минатата година, вклучувајќи го изборот на Доналд Трамп, подемот на популистичкото расположение и атакот врз демократијата.

Read more...

stikla

Минатата недела водителката Лила Филиповска ја покажа својата колекција чевли, но очигледно истата не беше комплетна. Водителката викендов реши да се поднови со нов пар потпетици од модниот бренд „Валентино“.

Read more...

paramparche1

Провокативната турска актерка Синем Озторук која ја игра улогата на Јасемин во серијата „Вљубениот ерген“, наскоро ќе може да ја гледаме и во драмата „Парампарче“.

Read more...

post

Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и испоснат од мрсното. Во минатото тоа се правело со брашно или пепел и со подолго вриење.

Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и испоснат од мрсното. Во минатото тоа се правело со брашно или пепел и со подолго вриење.

post

За време на велигденските пости покрај вообичаените конзумирања храна од растително потекло, житарици, зеленчук и овошје, постојат и одредени карактеристични продукти што се подготвуваат само во одредени денови за време на постите.

Во текот на седумнеделниот период на Велигденскиот пост има повеќе празници.

Во првата недела од великите пости, од понеделникот до средата се деновите наречени тримери кога не се конзумира никаква храна ниту течност. Одредени продукти од храна се подготвуваат за денот по завршувањето на тримерите, што е третиот ден од почетокот на великиот пост.

Во средата, кај оној што ги „држел” тримерите и каде што имало млада невеста, доаѓале гости. Домаќинката за таа прилика има подготвено варена пченица со конопни зрна, ошав – компот од црни сливи и друго сушено овошје (јаболко, суво грозје, диви сливи), кравајче од пченично брашно замесено со пепелница, украсено со бонбони. Се месело, исто така, и пита-зелник, со зеље, одозгора посолено со сусам додека на дното од тепсијата се ставале сецкани ореви. Задолжително за таа прилика како пијалок се носело и боза. Гостите што доаѓаат на посета исто така носеле боза, кравајче и пченица. Во оваа прилика се купувало и сезонско овошје, особено портокали.

Првата сабота после прочка е празникот Тодорова сабота – Тодорица, а саботата пред Велигден е Лазарова сабота, а во неделата се Цветници. Празникот Благовештение кој секогаш е на 7 април.

За празниците Благоец и Цветници дозволена била употреба на посни меса во кои спаѓаат рибата и полжавите. Рибата печена или пржена на масло, или подготвена со ориз или, пак, со запржен кромид и суви црни сливи, била скоро задолжително подготвувана во овие денови. Полжавите се печеле или се вареле како готвено јадење со зеленчук.

boki

Meѓу незадоволните од нивото на организација на 20 Златна бубамара на популарноста се јави Боки 13.

Read more...

barate

loading...
Loading...
loading...