Доколку сѐ уште размислувате каде да отпатувате ова лето, а притоа на вашата листа е и Германија, во продолжение ви прикажуваме кои места не треба да пропуштите да посетите во оваа прекрасна земја.

 

Доколку сѐ уште размислувате каде да отпатувате ова лето, а притоа на вашата листа е и Германија, во продолжение ви прикажуваме кои места не треба да пропуштите да посетите во оваа прекрасна земја.


1. Берлин

Берлин покрај тоа што претставува една од шеснаесетте покраини на Германија, тој е и нејзин главен град. Берлин изобилува со музеи и галерии, а и со прекрасна архитектура и градски пејзажи коишто ќе ве пленат со својата убавина.


germanija

2. Минхен

Минехн лежи на реката Изар, северно од Баварските Алпи. Минхен е третиот најголем град во Германија по Берлин и Хамбург и има околу 1,35 милиони жители. Градот е интересен спој од историски згради и современа архитектура која импресионира, бидејќи по војната Минхен ги обновува руините од историските знаменитости, но истовремено и создава нови ремек-дела во архитектурата. Ова е уште еден доказ дека нема да зажалите во вашата одлука да ја изберете Германија како одмор за ова лето.

3. Замокот Нојшванштајн

Замокот Нојшванштајн е во сопственост на покраината Баварија. И покрај средновековниот изглед, за изградбата на Нојшванштајн била неопходна современа технологија, и затоа замокот претставува големо технолошко и градежно достигнување. Во неа се вградени парни машини, струја, современа вентилација, водовод и парно греење.

germanija

Секако, листата не завршува овде, туку може да се додадат уште многу, многу причини за да ја посетите оваа прекрасна земја!

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?