FaceBook  Twitter  

Клеопатра – нов спектакл и светска премиера во режија на МОБ со нашата позната примабалерина Александра Мијалкова.

Примабалерината Александра Мијалкова на 17 ноември во Македонката опера и балет ќе ја одржи светската премиера на балеткста претстава Клеопатра со која ќе го одбележи своето 25-годишно творештво. Таа на пресконференцијата изјави: „Чест ми е што мојата кариера ќе ја крунисам со оваа грандиозна личност, ликот на Клеопатра, последната кралица на Египет. Нејзината женственост и убавина беа предизвик за мене како уметник да ги изразам мојата индивидуалност, креативност и танчарски сензибилитет“. Од МОБ најавуваат дека станува збор за вистински спектакл со нашата позната балетска хероина со костимографија на Василиј Медведев, композитор од Литванија, Нериа Голдберг, кој ја има напишано преубавата музика, додека новото либерто е на писателката од Турција, Јана Темиз. Со спектаклот ќе диригира Александр Анисимов од Белорусија, маестро со светско реноме. На сцената ќе има околу 150 изведувачи и се изготвени преку 400 оригинални костими.

Цезар е Васил Чичијашвили (Грузија), Марк Антони: Бобан Ковачевски, Октавија: Марија Кичевска Шокаровска, Змија: Мими Поп Алексoва Атанасовска, Октавијан: Киро Павлов, Аполодор: Дојчин Дочев (Бугарија).

 

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Повелете бидете наши гости и поминете незаборавни моменти.
Хотел Силекс се наоѓа на самиот брег на Охридското езеро во кругот на одмаралиштето Свети Стефан. ...
Во центарот на најпознатата улица во Битола „Широк Сокак" - ве покануваме да го посетите хотелот Милениум Палас. ...
Хотел прекрасно поставен на брегот на Охридското Езеро и неговиот истек во реката Црни Дрим. ...
Преубав ресторан во близнина на Манастирот Св. Наум Охридски