Познатата американска актерка Џин Триплхорн беше славна и како дете.

Нејзиниот татко беше гитарист во бендот Gary Lewis & the Playboys. Таа подоцна беше ди-џеј на една радио станица кога започна да се занимава со актерство. Покрај серијата Big Love, се прослави и по улогите во филмовите Воден свет и Фирма. Една од посебните улоги и беше улогата на психијатарка во култниот еротски трилер Basic Instinct (Бет Гарнер). 

Таа деновиве го прослави својот 54 роденден.

 


Booking.com