Бела Хадид пред неколку недели беше на одмот во мексико од каде редовно споделуваше фотографии на социјалните мрежи.

И така таа, намерно или ненамерно започна нов тренд!

Имено станува збор за фотографијата на која позира во црвени бикини, а на која на манекенката и се познаваат ребрата, а токму тоа е новиот Инстаграм тренд за кој тука станува збор. Имено Бела на фотографијата ги подоигна рацете над главата, како нејзините ребра би биле што повидливи. Сега ви е јасно зошто го викаме загрижувачки, а култ кон слабиот изглед зазема се поголем замав. Се започна со популарниот простор меѓу нозете, односно со „хит правилото“ дека нозете не смеат да ви се допираат кога стоите, а сега на ред стигнаа и ребрата.

Па така овој тренд се нарекува „испупчени ребра“ (најверојатно според популарните „duck face“ фотографии) што во превод би значили дека повеќе не е доволно да изгледате витко и затегнато. Но покрај Бела на овој тренд му се поклонија и пејачката Рита Ора и Никол Шерцингер, но и манекенките Џиџи Хадид, Емили Ратајковски и Кендал Џенер.

Па,пшто мислите вие за ова ново лудило на Инстаграм?

 


Booking.com