FaceBook  Twitter  

Вчера во Скопје почина кралицата на ромската музика.

Есма беше голем хуманист и заедно со нејзиниот сопруг, односно ансамблот Теодосиевски има одржано бројни хуманитарни концерти како во бивша Југославија, така и низ целит свет. Таа пред неколку години на американското државно радио Ен-Пи-Ар беше вбројана меѓу врвните гласови меѓу кои се најдоа и имињата на Ма­ха­ли­ја Џек­сон, Нус­рат Фа­тех ,Али Кан и Иги Поп што и не треба да не чуди бидејќи имаше бројни настапи насекаде, но и голем број признанија од целиот свет. Таа и самата во една пригода има изјавено дека има многу работи направено и постигнато во светот, ама во Македонија многу малку се знае за тоа. Реџепова во 2013 година ја доби престижната титула национален уметник на Република Македонија.

Есма почина на 73 годишна возраст.

 Почивај во мир, кралице!

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Новиот хотел Вила Рагуза е лоциран во мирна и при­­јатна средина на само 1км од цен­та­рот на гра­дот. ...
Во центарот на најпознатата улица во Битола „Широк Сокак" - ве покануваме да го посетите хотелот Милениум Палас. ...
Ресторанот Нецко2 од Штип е место каде може да уживате вие и вашите пријатели ...
Хотелот е лоциран во средината на рекреативниот центар Маврово, само неколку стотини метри од ски лифтовите и езерото. ...
Терасата на ресторанот се наоѓа на самиот брег на Охридското Езеро, што му дава посебна привлечност на овој локал. ...