Појадок на шпански начин

Како Шпанците го започнуваат својот ден и со што ги полнат батериите за нови работни победи? Ви ги откриваме посебностите на појадокот во Шпанија...

shpanskipojadok1

Од мали нозе ни кажуваат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Тоа е првиот оброк со кој го започнуваме новиот ден, па затоа е важно да биде богат со намирници кои се му потребни на нашиот организам како би имале доволно енергија за сите предизвици кои не очекуваат. Појадокот во Шпанија е многу едноставен – воглавно го сочинуваат кафе, чај или топло чоколадо, кои се послужуваат со пржени колачи, наречени чуро (churro). Но, таквиот обичај е чест во големите градови каде што поради забрзаниот ритам на живеење луѓето немаат време за подготовка на обилен оброк. Со шолја кафе знаат да изедат и тост со маслиново масло, која е честа состојка во шпанската кујна. Откако комплетно ќе се разбудат, што значи кога се спремаат и појдат на работа, сепак изедат нешто поконкретно како омлет или запечен сендвич со шунка и сирење, познат како сендвич – миксто.

shpanskipojadok2

Она што Шпанците го имаат за појадок зависи не само од начинот на живот, туку и од регионите во земјата каде што живеат. Така на пример фармерите чија што работа е физички напорна, го започнуваат денот со обилен и калоричен појадок како би имале доволно сила и енергија за да ги извршуваат тешките физички обврски. За разлика од нив, оние кои живеат во градовите – во случајов, мислиме само на оние кои не извршуваат тешки физички работи – и кои работат во канцеларија, имаат скромен појадок. Некои од популарните состојки за појадок во Шпанија се кафето, лебот, доматите, екстра девствено маслиново масло, сол и димена шунка. Тоа се воедно и состојките на јадењето наречено Пан Тумака, оброк кој е обележје на Каталонија. Имено, појадокот во Шпанија се разликува како и самата географија на државата. Во Андалузија поголемиот дел од храната е лута и многу зачинета, додека западниот регион Естремадура е познат по колбасите и шунката кои таму се важна состојка на појадокот.

Денес Шпанија е отворена за различни култури ширум светот, од кои презема различни обичаи и навики. Тие од Америка во Европа ги имаат донесено состојките кои во куните низ Европа се користат скоро секој ден. Во минатото, Маурите имале големо влијание како на самата Шпанија како држава, така и на нивната кујна, што и денес е видливо по употребата на намирници кои Маурите ги имаат донесено во тоа подрачје, како што се мелените бадеми и зачините како шафран, цимет, оревчиња и слично.

Појадокот на шпански начин вклучува неколку видови леб, путер, џем од маслиново масло и природен овошен сок, а кафето служи како заокружување на циклусот на Шпанците, будејќи ги за денот кој што е пред нив.

Затоа од големата палета на вкусни оброци, ние се решивме да ви го претставиме еден од познатите шпански рецепти, кој истовремено е и едноставен за подготовка. А тоа е

Шпанска тортиља од компири

shpanskipojadok3

Потребни состојки:

1 главица кромид
2 компири од средна големина
4 јајца
Сол
Црн пипер
Маслиново масло
Рузмарин
150 грама печурки (може и кулен)
2 средни домати

Начин на подготовка:

Исчистете го компирот и кромидот исечете го на кругови. Во доста масло, на ниска температура, издинстајте го суровиот компир со кромидот, додека не омекне. Водете сметка компирот да не добие румена боја. Изматете ги јајцата додека не станат пенасти. Ставете сол и црн пипер по вкус. Додајте го зеленчукот и промешајте.

shpanskipojadok4

На страна, во чист сад, загрејте две лажици масло и потоа посипете го во мешавината од јајца и компири. Не мешајте, туку бргу распоредете ја смесата по целата тава. Потоа протресете ја, за да не се залепи. Кога долната страна ќе се испржи, внимателно завртете ја на другата страна, додајте лажичка масло и испржете го и на другата страна. Кога јајцата ќе добијат румена боја, тргнете ги од огинот и послужете ги.


РЕСТОРАНИ

Каде и што да јадете?
Највкусните јадења...
Оди во Шопинг »ХОТЕЛИ

Хотели во Македонија
Рубрика за туризам...
Т. Агенции »МОДЕРНА

Ахх.. модерни времиња
Рубрика за мода...
Трендови »ШОПИНГ

Шопинг манија
Рубрика за шопинг ...
Попусти »КУЛТУРАТОР

Party People
Секс, гламур и (не) култура ...
Настани »

Топ модели
Најдобрите модели од Македонија и светот...
Пријави се »


MAGAZINE

Разгледај го »


КЛУБ

Рекламирај се
Ако сакате вашиот бизнис да биде дел од Штипка, контактирајте не:
++ 389 71 318 485
Прати E-маил »maskara

amal-alamudin-vs-kejt-midlton

Еве како Амал Аламудин ја стави Кејт Мидлтон во втор план


24 Октомври 2014, 08.34
 RED CARPET 
Убавата адвокатка Амал Аламудин преку ноќ стана едно од најпознатите имиња во светот кога се омажи за неден од најпосакуваните мажи во светот, Џорџ Клуни. Како што кажавме, таа по занимање е адвокатка и борец за човекови права, но, како што веќе забележаа медиумите и модните критичари, жената...
Прочитај повеќе »
omlet-vo-novo-ruvo

Супер вечера за која ви требаат само 20 минути- класичен омлет, но во ново руво!


29 Септември 2014, 11.07
 Рецепти 
Брзата, еднставна и здрава вечера е сон на секоја домаќинка, а овој омлет е вистински решение за сите жени кои сакаат да го почестат семејството и пријателтите, а да не потрошат многу време во кујната. Потребни ви се само основните состојки кои веројатно веќе ги имате во кујната, а вечерата ќе биде...
Прочитај повеќе »
cabbage and kidney bean soup diet pure cambogia garcinia philippines slendera pure garcinia cambogia white blood cells in urine kidney infection best body carb blocker erfahrung white kidney bean extract as carb blocker garcinia cambogia extract side reviews garcinia cambogia and colon cleanse diet gnc kyselina hydroxycitronova hca garcinia cambogia garcinia cambogia plus 1000 mg natrol white kidney bean carb intercept healthy care garcinia cambogia ingredients buy garcinia cambogia dubai kidney beans low fat recipe white pinto beans recipe phaseolus vulgaris ppt blocker and white phase 2 white kidney bean extract at walmart white bean extract iherb pure garcinia cambogia order tracking white beans baby food kidney beans estrogen white kidney beans benefits dried white beans where can i buy garcinia cambogia in johannesburg honest reviews of garcinia cambogia green coffee beans weight loss true health benefits of small white beans white kidney bean extract as carb blocker where can i get fresh garcinia cambogia fruit garcinia cambogia chemist warehouse review where to buy original garcinia cambogia in canada phaseolus vulgaris breeding garcinia fruit uses where to buy garcinia cambogia extract in winnipeg waist away garcinia cambogia ingredients miracle garcinia cambogia great northern beans weight loss side effects of garcinia cambogia gnc what is garcinia cambogia called in sri lanka pure phytoceramides where to buy recipes with dark red kidney beans medicare benefits after kidney transplant natural garcinia cambogia customer reviews are beans good to eat to lose weight herbal weight loss with white kidney beans garcinia cambogia formula hca garcinia pills side effects where can i buy garcinia cambogia in london ontario garcinia cambogia extract pure organic foods to avoid on no white diet pure garcinia cambogia research verified plant derived phytoceramides amazon intraslim carb blockers pure garcinia extract reviews trs red kidney beans 2kg buy garcinia cambogia philippines garcinia cambogia dosage when to take white beans zucchini buy white kidney pills on the official website complex carbohydrates vs simple sugars white kidney beans tomato sauce white kidney extract dr oz pure health garcinia cambogia 90 count garcinia cambogia weight loss side effects can you lose weight with garcinia cambogia white bean hummus health benefits pure garcinia cambogia extract new zealand hca weight loss natural garcinia side effects where can you get white kidney bean extract does garcinia cambogia give you the shits healthy choice garcinia cambogia does it work dr oz natural carb blocker top secret garcinia cambogia with white kidney bean veggie capsules simple or complex carbohydrates nutrigold garcinia cambogia south africa garcinia cambogia dr oz video part 2 garcinia cambogia extract diet pills white kidney beans extract garcinia cambogia extract healthy natural systems green coffee maker what is the difference between red and white kidney beans take two pure garcinia cambogia pill per day white kidney beans for sale pure cambogia garcinia australia pure garcinia cambogia health shop white kidney bean extract side effects zinc white bean extract phytoceramides consumer reports original garcinia cambogia used by oprah benefits of white beans extract miracle phytoceramides amazon phytoceramides organic garcinia cambogia extract absonutrix 70 hca where can i buy the pure garcinia cambogia is garcinia cambogia safe if trying to get pregnant cual es la original garcinia cambogia plagas y enfermedades de phaseolus vulgaris ultimate garcinia cambogia review reviews on green coffee beans for weight loss fat blocker m double you pure garcinia cambogia extract philippines phytoceramides 350 mg natural garcinia cambogia burn miracle garcinia cambogia price white kidney bean facts miracle phytoceramides ingredients list miracle garcinia cambogia directions garcinia cambogia 60 dr oz garcinia extract work white bean supplement is miracle garcinia cambogia good phytoceramide results what is in pure garcinia cambogia extract how many garcinia pills should i take a day weight loss results garcinia cambogia white bean extract type 1 diabetes garcinia cambogia fruit country white kidney bean diet green coffee cleanse gnc black beans garbanzo beans kidney beans recipe calories in 400g kidney beans diet plan using garcinia cambogia south beach diet phase 1 black bean chili recipe buy garcinia cambogia que es garcinia de cambogia garcinia cambogia healthy natural systems garcinia cambogia extract pure appetite suppressant miracle garcinia cambogia vs garcinia cambogia premium where to find garcinia cambogia in australia white kidney bean extract weight loss results white beans health benefits does garcinia max work red kidney beans nutrition pure garcinia cambogia and green tea cleanse garcinia slim rice and beans diet weight loss complex carbohydrates provide the body with long lasting energy 92 trim green coffee garcinia cambogia diet rachael ray white beans meaning in hindi green coffee plus hydroxycitric acid weight loss reviews pure white kidney beans green tea benefits kidney disease carb intercept onde comprar where can i buy fresh garcinia cambogia can you eat canned kidney beans raw miracle garcinia cambogia where to buy original garcinia cambogia label phaseolus vulgaris yield where can i buy phytoceramides supplements what do you eat on the garcinia cambogia diet pure white bean extract reviews green coffee bean max review does garcinia cambogia extract work yahoo garcinia cambogia xt and natural cleanse nutrigold garcinia cambogia gold weight loss supplement review carb blocker results carb blocker ultra ingredients white bean extract whole foods black and white damask locker wallpaper coffee beans pills to lose weight garcinia cambogia with white kidney bean carbohydrates in canned green beans amazon reviews for garcinia cambogia dr oz black soybean diet do tesco carb blockers work green coffee bean max review where can i buy green coffee beans for weight loss modifast fat blocker ervaringen garcinia mangostana carb intercept cvs garcinia cambogia 1000 mg side effects where can i buy garcinia cambogia fruit how to use garcinia cambogia with colon cleanse garcinia intermedia fruit garcinia cambogia dr oz side effects does garcinia cambogia from costco work when to see results from garcinia cambogia carbohydrates in beans raspberry ketones and white kidney beans vegan complex carbohydrates where to buy garcinia cambogia in uae dr oz white kidney bean extract brand canned white kidney beans recipes carb blocker enzyme top results garcinia cambogia are pinto beans good for weight loss garcinia cambogia pure nature forever garcinia plus pdf phytoceramides customer reviews carbohydrates in beans garcinia diet pills garcinia cambogia with hca 60 caps made in the usa can a kidney stone be white garcinia cambogia for weight loss south africa white beans used in chili garcinia cambogia source naturals review pure garcinia cambogia extract coupon code non complex carbohydrates list advanced garcinia cambogia diet where to get advanced garcinia cambogia in malaysia pure garcinia cambogia extract best brand does carb intercept phase 2 work how long can you take carb blockers cheap phytoceramides pure white kidney bean extract white kidney beans extract how many milligrams of garcinia cambogia for weight loss white bean extract to buy advanced garcinia cambogia diet garcinia cambogia extract pure at cvs garcinia cambogia z pure garcinia cambogia slim system capsules green coffee extract benefits pure garcinia cambogia extract and cleanse fx zen pure garcinia cambogia slim system garcinia cambogia extract weight loss punch garcinia cambogia reviews independent lose weight with baked beans do you need to wash canned kidney beans where can i get garcinia cambogia select garcinia cambogia and green coffee bean extract diet refried beans from canned kidney beans large black speckled kidney beans giant white beans health benefits garcinia cambogia by natural nutrihealth green beans for lose weight ultimate garcinia cambogia dietary supplement caplets 42 count white rice and black beans diet the garcinia cambogia side effects white kidney beans reviews cambogia garcinia extract walmart where to buy white kidney bean extract in australia best carb blocker weight loss pills phytoceramides for the skin garcinia cambogia usa nutra labs 4321 carb blocker garcinia cambogia weekly results pure garcinia extract reviews organic garcinia cambogia supplement garcinia cambogia dr oz part 4 can canned kidney beans be eaten raw green coffee bean extract dr oz phytoceramide cvs phaseolus vulgaris 300mg benefits of garcinia cambogia dr oz garcinia cambogia 1300 extract with 60 hca hydroxycitric acid