Киселата зелка претставува вистинско богатство на калиум, железо, магнезиум, сумфур и бакар. 

 zelka

Киселата зелка претставува вистинско богатство на калиум, железо, магнезиум, сумфур и бакар. Содржи и мали количини на натриум и овозможува максимално искорисутвање на калциумот во организмот, со што оваа намирница станува многу корисна за човекото здравје. Зелката е една од ретките, ако не и единствените природни намирници каде што човекот успеал да ѝ го подобри, односно да ѝ ги зголеми нутритивните својства преку киселините.

Еве кои се нејзините лековити својства:

- Го подобрува расположението

- Го прави организмот поотпорен на стрес

- Ја активира размента на материи во мозокот

- Помага при создавањето на црвени крвни зрнца

- Делува помладувачки

- Го зајакнува имунитетот и ја подобрува функцијата на мускулите

- Помага при зајакнување на коските

- Ја намалува количината на масни материи и холестерол во крвта

 

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?