Отстранувањето на влакната од интимните делови на телото, денес стана дел од личната хигиена.

 brichenje

Отстранувањето на влакната од интимните делови на телото, денес стана дел од личната хигиена. Влакната на бикини зоната може да се отстранат со делипација, разни креми, но и со брич. Доколку и вие се определивте за последната метода, сигурно веќе сте имале некои непријатни искуства. За да си помогнете себеси, придржувајте се до овие неколку совети.

1. Избор на брич

Погрижете се бричот да го менувате најмалку еднаш месечно. Тапите сечила ја оштетуваат кожата и предизвикаат иритација, но и ширење на бактерии.

2. Вистинско време за бирчење

Со бричење не започнувајте уште при влегување во кадата или под тушот. Оставете ја оваа активност за крај, зашто тогаш кожата е најмека, исто како и влакната.

3. Подготовка

За да спречите иритација на кожата, припремете ја истата пред бричење. Најпрво направете пилинг на бикини зоната, а потоа омекнете ја кожата со лосион за туширање. Измијте, а потоа можете да ги исчешлате влакната со стара четка за заби.

4. Не заборавајте ја пената

На кожата ѝ е неопходна пената за бричење, со цел бричот полесно да се движи. Ако немате специјална пена наменета за тоа, тогаш во ова ќе ви помогне и обичен сапун, балсам за коса, па дури и некоја поблага крема за лице.

5. Нега после бричењето

Најлошото помина, но уште не сте готови. Веднаш по бричењето нанесете лосион за тело или бебешка крема, а на евентуалните исекотини нанесете антисептик.

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?