Со малиот пад на температурите во следниве неколку недели, оние кои имаат послаб имунитет, сигурно ќе се соочат со мали настинки.

 

nastinka

Со малиот пад на температурите, оние кои имаат послаб имунитет, сигурно ќе се соочат со мали настинки. Но, за да го избегнете ова во иднина, потрудете се да ја консумирате вистинската храна. Еве која ќе ви помогне успешно да се изборите со настинките.

Лук 

Лукот докажано ги намалува шансите да се разболите и помага кај заздравување. Најдобро е да го конзумирате свеж. Исто така го поправа расположението и помага телото да се опорави после напорен тренинг.

Туна, лосос или скуша 

Риба богата со омега три масни киселини помага во борбата против настинка и грип.

Цитрусно овошје 

Портокали, грејпфрут и лимон се богати со витамин Ц. Според едно истражување, витаминот Ц го намалува периодот на боледување за еден ден.

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?