Сигурно сите имаат слушнато за лековитите својства кои ги содржи лимонот.

 limon

Сигурно сите имаат слушнато за лековитите својства кои ги содржи лимонот. Но, покрај тоа тој е и одлична замена за козметичките производи. Еве кои се неговите способности.

1. Тонер

Лимонската киселина е одличен начин да ја намалите прекумерната маснотија на лицето. Едноставно измешајте неколку капки лимон со чиста, филтрирана вода и напрскајте го лицето. Ова ќе ја остави кожата чиста и многу свежа. Покрај тоа, ќе успеете да се справите со мрсната кожа.

 

2. Пилинг за усни

 

Дали страдате од суви и испукани усни? Нанесете сок од лимон со малку вазелин и оставете да делува цела ноќ. Пожелно е да се избегнува овој метод, ако вашите усни имаат ранички, бидејќи ќе почувствувате проблематично штипкање.

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?