Грицкањето сончоглед е многу здрава навика. Всушност, со самото тоа вие имате огромна корист за вашето здравје, вашата кожа и убавина.

 sonchogled

Грицкањето сончоглед е многу здрава навика. Всушност, со самото тоа вие имате огромна корист за вашето здравје, вашата кожа и убавина. Сончогледовите семки се богати со омега 3 масни киселини, но и со витамин Е и селен, кои се важни за здрава и убава кожа. Едно истражување покажало дека кожата на луѓето кои во текот на 6 недели јаделе дневно само 2 грама семки од сончоглед, значително се подобрило нивното здравје, исчезнале лузните од акните и другите кожни иритации. Сончогледот исто така дејствува и против воспаленија, ги ублажува болките, го штити срцето и крвните садови. Покрај тоа, маслото од сончоглед е едно од оние кои најмногу се употребуваат. Ова масло е здраво бидејќи содржи голема концентрација на повеќекратно заситени масни киселини, кои се важни за здравјето на крвните садови. Маслиновото масло е одлично и при намалувањето на нивото на холестеролот во крвта.

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?