Стресот е болест на модерното време, а со тоа е голем непријател на човековото здравје, убавиот изглед и долговечноста.

namirnici

Стресот е болест на модерното време, а со тоа е голем непријател на човековото здравје, убавиот изглед и долговечноста. Но, не треба да дозволите сосема да го прифатите, туку треба да настојувате што е можно повеќе да се изборите против него. Па, дали сте знаеле дека храната може да ви биде од голема помош во ова? Еве кои намирници ќе ви помогнат да ја намалите напнатоста и стресот, секако, доколку редовно ги консумирате.
Лук

Лукот се користи веќе илјадници години, токму поради неговите силни антибактериски и антидепресивни својства. Лукот ќе ви помогне да го намалите воспалението, помага при циркулацијата и во одржување на рамнотежата на шеќерот во крвта.

Лиснат зеленчук

Тука се вбројуваат брокулата, карфиолот, зелката, кинеската зелка, кељот и ренот. Тие ги стимулираат ензимите во телото, кои се значајни за стопирање и спречување на проширувањето на канцерогените промени.

namirnici

Камилица

Многумина знаат дека чајот од камилица помага при несоница, нервоза и проблеми со стомакот. Камилицата исто така го зголемува нивото на хипурната киселина која ги спречува инфекциите.

Јаткасти плодови

Јаткастите плодови е познато дека се полни со витамин Б, цинк, магнезиум и омега 3 масни киселини, хранливи материи кои се согоруваат при голема вознемиреност.

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?