Дали и вие сте од оние луѓе кои при консумирањето лубеница ги фрлате нејзините семки?

 

Дали и вие сте од оние луѓе кои при консумирањето лубеница ги фрлате нејзините семки? За да ја искористите нивната лековитост, потребно е да ги сварете, сомелете или испечете, за да можете да дојдете до драгоцената содржина. Имено, семките од лубеница во себе содржат диетски влакна, неопходни за нормална работа на пробавниот тракт, а исто така помагаат и во случај на појава на цревни паразити. Семките од лубеница ја содржат супстанцата цитрулин, која делува како антиоксиданс, помага за ширење на крвните садови, при артериосклероза, кај висок крвен притисок и слично. Според истражувањата од едни американски научници, семките од лубеница се многу корисни за лекување на бубрезите и мочните патишта.

Рецепт за чај од руската народна медицина – го подобрува видот и ги чисти бубрезите >>

Имено, чајот од свежи семки е прекрасен диуретик и се препорачува за отстранување на камчиња и песок од бубрезите и мочните патишта.

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?