Хроничниот недостаток на минерали, кој најчесто се случува во летниот период, може да предизвика појава на главоболка, умор и бројни други здравствени проблеми.

 

Хроничниот недостаток на минерали, кој најчесто се случува во летниот период, може да предизвика појава на главоболка, умор и бројни други здравствени проблеми. За да го спречите, најважно е внесувањето на вода и исхрана богата со сезонски овошја и зеленчук.  Помеѓу минералите посебно место му припаѓа на јодот. Со оглед на тоа дека е одговорен за повеќето процеси во нашето тело, неговиот недостаток доведува до застој на повеќе процес од кои некои се клучни за здравјето и изгледот. Освен на штитната жлезда, недостатокот на јод има големо влијание на мозокот, градите, кожата и желудникот.

 

Намирница по која полуде цел свет - и тоа не без причина >>

Телото испраќа сигнали кога му недостига овој клучен хранлив елемент. Највоочливи се грчеви во мускулите, сува кожа, опаѓање на косата, слаба и кршлива коса, лоша концентрација и памтење, недостаток на енергија, умор и депресија, слично како и симптомите на дехидратација.

Што ќе се случи со вашиот организам ако пиете сок од ананас секој ден во текот на една година >>

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?