Морската сол помага при отстранување на излишната течност од ткивата и при отстранување на целулитот и тоа без да ја суши кожата.

Морската сол помага при отстранување на излишната течност од ткивата и при отстранување на целулитот и тоа без да ја суши кожата. Особено корисна е солта од Мртвото море, чии води се богати со магнезиум, калциум, железо и јод. За да ја подобрите состојбата на кожата, доволно е да си правите топла бања со додадена морска сол, барем 2 пати седмично.

Еве како да го изведете тоа:

Наполнете ја кадата со вода и притоа температурата на водата треба да изнесува 37° С или да не е повисока. Ставете 300 грама морска сол во водата, измешајте. Опуштете се лежејќи околу 20 минути. Истуширајте се и завијте го телото за да ја задржи топлината.

Редовните солени бањи во комбинација со соддветна масажа на проблематичните делови ќе го подобрат тонусот на кожата и ќе го израмнат нејзиниот релјеф. Оваа процедура ги смирува и нервите, ја намалува напрегнатоста и заморот, и го храни телото со јод.

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?