Само 15 минути изложеност на силно сонце, може да предизвика црвенило.

 izgorele

Само 15 минути изложеност на силно сонце, може да предизвика црвенило. Ако планирате да отидете на летување, голема е веројатноста дека ќе поминете подолго време на сонце, а многумина ќе се соочат и со црвенило. Ако веќе пак сте ја искусиле непријатноста со црвенилото на кожата, тогаш вреди да ги проследите овие неколку совети кои ќе ви покажат како да ја ублажите болката на кожата.

1. Ладен туш и облоги

Обидете се да се туширате со што поладна вода, а исто така користете и ладни облоги на собна температура, или облоги од јогурт, за да на смирите болката на кожата.

2. Мачкајте се со хидратантен крем

Неколку пати дневно треба да ја мачкате вашата кожа со хидратантен крем, а не заборавајте ниту на моќна на алое вера, која ќе ве разлади.

izgorele

3. Таблети против болка

Вообичаените таблети против болка би можеле да ги намалат болката и воспалението, но не пијте ги ако тоа не го бара ситуацијата од вас.

4. Пијте многу течности

Кожата најдобро се храни од она што го јадете и пиете, па не заборавајте да пиете повеќе течности и да јадете што е можно повеќе свежо овошје и зеленчук.

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?