Сите видови на семки се полни со витамините Б како тиамин, ниацин и минерали како што се магнезиум, калиум, манган, железо, цинк, фосфор и бакар.

semkilubenica1 cr

Магичен рецепт:


Најпрвин треба да земете 20-30 семки од лубеница, да ги сомелете и да ги варите 15 минути во 2 литри вода.
Таа количина ќе биде доволна да се консумира два дена, а потоа е потребно да направите пауза третиот ден.
Повторувајте ја постапката неколку недели, но со задолжително паузирање во третиот ден.


Здравствени предности од семките од лубеница:

– го штитат срцето
– го забавуваат стареењето
– ги чистат акните
– ја зајакнуваат косата
– помагаат при дијабетес
– ја хидрираат кожата
– ја штитат кожата од рак

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?