Кога станува збор за здравјето, ѓумбирот е намирница без конкуренција, а еве и кои придобивки ги нуди за вашиот организам.

 

Кога станува збор за здравјето, ѓумбирот е намирница без конкуренција, а еве и кои придобивки ги нуди за вашиот организам.

Делува противвослапително

Ова е една од најпознатите користи на ѓумбирот. Редовното консумирање го намалува воспалението, благодарејќи на антиоксидансите кои ги содржи, а кои се одлични и за прочистување на крвта.

Извор на витамин Ц

Ѓумбирот помага во борбата против слободните радикали и го поттикнува производството на колаген. На тој начин придонесува за убава кожа, но и за здравјето на сите клетки во телото.

ginger

Го намалува крвниот притисок

Тоа е факт во кој се увериле многу личности кои патат од зголемен крвен притисок. Редовното консумирање ѓумбир доведува до значајно намалување на крвниот притисок, а ако не ви одговара неговиот вкус, секогаш можете да го засладите со мед.

Го стимулира варењето

Ѓумбирот го стимулира варењето, ги чисти цревата и помага во чистењето на организмот од штетни материи. Консумирајте го ако сакате да ослабете, но и воопшто кога сакате да го подобрите варењето.

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?