Од кои страдаат 75% жени – испробани природни рецепти!

Еден проблем со кој жените често се среќаваат во текот на животот е вагиналната габична инфекција, што може да биде многу упорна и непријатна. Оваа инфекција ја фаќаат дури 75 проценти од жените во текот на нивниот живот.

Главните симптоми вклучуваат чешање, обилен бел исцедок и црвенило на слузокожата.

Габичната инфекција најчесто се јавува како резултат на употребата на антибиотици, носење влажни костими за капење во текот на летото, употребата на агресивни средства за интимна нега, како и исхраната богата со јаглехидрати, односно многу благо. Појавата на габична инфекција два или три пати годишно не е причина за голема загриженост, но над овој број е веќе загрижувачки. Но, што најмногу придонесува за развојот на габите? Постојат неколку причини кои влијаат на појавата на вагинална габична инфекција, која обично се јавува кога е опаднат имунитетот, како:

• консумирање на поголеми количини на алкохол
• стресен живот и малку спиење
• Исхраната богата со т.н. кисела храна
• Премногу тесна долна облека и тесни панталони
• Секојдневно користење на дневни влошки
• Бременост и дијабетес
• Перење на гаќите на температура под 60 степени

infekcija

Посетата на гинеколог е секогаш најдобро решение, но ако сте спречени од која било причина, не грижете се бидејќи има „итна помош" за овој проблем во вашата кујна.

1. Лук

Старите рецепти велат дека лукот е најдобар природен лек против габи и бактерии. Излупете едно чешне и замотајте го во стерилна газа за да добиете нешто како тампон, а потоа ставете го директно во вагината. Водете сметка дел од газата да остане надвор од вагината, за лесно да можете да го извадите. Постапката треба да се повторува се додека не се повлече инфекцијата

infekcija

2. Сода бикарбона

Содата придонесува за алкална состојба на организмот која не е погодна за развој на габите. Ставете две лажици сода бикарбона во два литра превриена вода и со оваа течност плакнете ја вагината во текот на еден месец. Прескокнете го третманот за време на менструалниот циклус.

3. Кантарионово масло

Ставете мала количина кантарионово масло во чист сад, а потоа благо натопете еден тампон со маслото, внимавајќи да не се потопи целиот. Ставајте ваков тампон еднаш дневно, се додека симптомите на инфекцијата не исчезнат.

Извор: lepotaizdravlje.rs

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?