Содата бикарбона го прави телото базно така што им ја доставува на клетките потребната количина на кислород.

Конвенционалните третмани за ракот најчесто не ги даваат очекуваните резултати така што се повеќе луѓе се определуваат за алтернативни начини на лекување на ракот. Еден ваков начин е и лекувањето на ракот со помош на сода бикарбона. Сепак, важно е да се има во предвид дека ракот е многу сериозна болест и затоа и алтернативните третмани треба да се одвиваат под надзор на искусни алтернативни доктори.

Напиток со кој ќе ги стопите и најупорните маснотии >>

Третманот со сода бикарбона според д-р Симончини, италијански онколог, препорачува употреба на сода бикарбона без додаток на алуминиум или фармацевтска сода бикарбона за третман на рак. Основата на терапијата е во тоа што содата бикарбона драстично ја зголемува базичноста на крвта, што ја уништува кандидата, која што според теоријата на д-р Симончини го предизвикува ракот.

Постапка на лекување

Кај рак на желудник, црева, ректум и усна празнина: се зема една лажичка сода бикарбона наутро и една навечер со чаша вода во тек на еден месец. После тоа ракот би требало да исчезне. Оваа терапија не смее да се применува повеќе од 3-4 недели!

Сепак, во повеќето случаи, терапијата со д-р Симончини бара медицински третман со инјекции или интравенска терапија.

За интравенска терапија:

500 мл од 5% раствор на сода бикарбона се вбризгува директно во вена, секој ден, шест дена, а потоа се прави пауза од шест дена. Потоа циклусот се повторува додека не се направат вкупно 24 инфузии. Потоа проверете дали ракот се повлекол.

Терапија со сода бикарбона и јаворов сируп според д-р Џим Келмун

Д-р Џим Келмун е доктор на конвенционална медицина. Сепак, тој имал свој посебен рецепт за лекување на ракот што им го давал на пациентите заболени од рак кои ги испраќале дома да ја дочекаат смртта. За чудо, многу од нив се излекувале од ракот и живееле уште многу години. „Другите доктори ми рекоа дека ми остануваат уште помалку од 6 месеци живот. Но, д-р Џим ми го даде овој рецепт и за неколку месеци ракот го снема, како што беше потврдено со снимките", вели фармерот Иан Роудхаус.

Идејата за мешањето сода бикарбона со јаворов сируп може да изгледа смешно и парадоксално, бидејќи клетките на ракот се хранат со шеќер. Меѓутоа, во овој случај, шеќерот делува на сосема поинаков начин. Клетките на ракот не успеваат да го искористат шеќер за раст, бидејќи содата бикарбона веднаш ги убива. Во овој случај, јаворовиот сируп делува така што го зголемува нивото на шеќер во крвта, што ја спроведува содата директно во клетките. Се смета дека третманот со сода бикарбона и јаворов сируп делува како хемотерапија, убивајќи ги клетките на ракот, но без никакви штетни нус појави.

Тајниот зачин што ќе ви помогне да добиете тенка половина и убава и здрава кожа >>

Според искуството на многу излекувани луѓе, оваа терапија е едноставна, ефикасна и може да се комбинира со други природни методи на лекување на ракот. Сепак, имајте во предвид дека оваа терапија мора да се применува под надзор на алтернативен лекар.

Постапка: 

Се меша еден дел сода бикарбона со три дела јаворов сируп и потоа смесата се загрева со постојано мешање на многу слаб оган 10 минути. Се земаат 3 мали лажички на ден во период од 1-2 месеци. За време на оваа терапија треба да се избегнува месо, шеќер и бело брашно.

Како делува содата бикарбона?

Содата бикарбона е безбеден, ефикасен и економичен начин за лекување на ракот. Содата драстично ја зголемува базичноста на организмот и им доставува на клетките на ракот повеќе кислород отколку што тие можат да поднесат. Факт е дека клетките на ракот не можат да преживеат во услови на високо ниво на кислород во крвта.

„Истражувањата веќе потврдија дека содата навистина влијае на pH рамнотежата на клетките на ракот. Третманот со сода бикарбона може да се врши орално, преку аеросоли, интравенски или преку катетер, за да може директно да делува на ракот", тврди Тулио Симончини.

Најдобриот природен лек за депресија - лимонада со куркума >>

Ваквата терапија може да биде многу ефикасна во третманот на многу видови на рак, но за жал не делува на сите видови на тумори или рак, како тумор на мозокот или рак на коските. Иако д-р Симончини им препорачува на неговите пациенти зголемен внес на благо за време на третманот со сода бикарбона, никогаш не предложил мешање на содата со јаворов сируп (како што препорачува д-р Џим Келмун).

Извор: alternativa-za-vas.com

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?