Ако чувствувате тегоби и стрес, и не сте расположени, обидете се со помош на добра музика да го вратите вашето добро расположение.

Според научниците постои мелодија која е особено моќна во борбата против стресот и тегобите. Станува збор за композицијата Weightless на Маркони Унион која настана според сознанијата на невронауката и која е направена во соработка со терапевтите како би го намалила стресот и смирила вашиот ум. Нејзиниот ритам, хармонија и басови помагаат да го регулираат ритамот на срцето, притисокот, но и го намалуваат количеството на тегоби.

Покрај оваа песна според научниците тегобите и стресот ги намалува и песната на Адел „Someone Like You“  како и „Strawberry Swing“ од Колдплеј. Тие направиле истражување над испитаници на кои им дале да решаваат слагалки додека слушаат различни песни, а овие биле оценети како најефективни. Но, како што велат тие, песната „Weightless“ со своите 65 отсто намалување на симптомите дефинитивно е најдобра.

Па, послушајте ја и смирете го вашиот ум...

 

 

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?